Chata lyžaře

Dřevodům v proluce
Vhodná i pro početnější rodiny.

Přáním klienta bylo navrhnout chatu v lyžařské oblasti, kde tráví větší část zimy s rodinou a přáteli. Jedním z požadavků investora bylo zajistit spaní ve čtyřech ložnicích a současně vytvořit jeden větší společný prostor. To vše na poměrně nevelkém půdorysu. Navrhli jsme tedy chatu, kde komunikační prostory byly minimalizovány ve prospěch obytné plochy. Dalším z požadavků byly velké přesahy střechy, chránící chatu před sněhem, kterého je v oblasti stále ještě velmi mnoho.

    

    

    

Výsledkem je tedy přízemní, nepodsklepená chata se zateplenou půdou. Střecha je sedlová se sklonem 40 st s převisy. Konstrukčně je řešena jako dřevostavba s nosným obvodovým pláštěm. Půdorysné rozměry chaty jsou 13,4 m x 9,32 m. Výška chaty 6,82 m na úrovní podlahy. Jedná se jednoduchou konstrukci, vycházející z klasického archetypu venkovské zástavby. Nad kvádrem přízemí je vztyčena sedlová střecha s velkými přesahy, která vytváří kryté zápraží kolem celé chaty.

Dispozičně je chata členěna na část denní a klidovou. Vstup do chaty je z krytého zápraží na východní straně, přes šatnu, která přímo navazuje na velký obytný centrální prostor s kuchyňským koutem. Uprostřed je situováno schodiště ústící na galerii zateplené půdy. Z centrálního obytného prostoru jsou přímo přístupné dvě ložnice a také sociální zařízení.

Z architektonických důvodů je použita poměrně úzká škála materiálů a barev. Veškeré výplně otvorů, (okna, dveře včetně zárubní) budou z lepených europrofilů. Venkovní obklad je částečně z palubek na pero a drážku nebo ze zateplovacího systému se strukturální omítkou . Krytina střechy je skládaná (Bramac - Tegalit odst. břidlice).

K pocitu velkého prostoru přispívají nejen velké okenní otvory, ale i absence stropní konstrukce nad obývací místností v místě schodiště. Nad touto částí jsou dvě střešní okna osvětlující přízemí i galerii půdy.

Tvar a výraz chaty je zcela konvenční a konstrukčně i dispozičně funkční. Objekt má působit zcela nenápadně a nenásilně zapadnou do krásného přírodního okolí. Zásadním cílem bylo umožnit obyvatelům chaty být uvnitř a současně permanentně vnímat hru okolní krajiny. Tomu byly podřízeny veškeré detaily.

    Využijte velmi výhodnou hypotéku !!!!
DED 2024 Design and Programming by - IvoWeb