DŘEVOSTAVBA POHÁNĚNÁ SLUNCEM

Dřevostavba pohaněná sluncem
Je možné Slunce konzervovat?

ZADÁNÍ

Díky novým technologiím je dnes možné vyhovět i těm požadavkům, které by byly dříve těžko představitelné. Požadavkem klienta bylo realizovat v krásném, klidném, přírodním prostředí svoje druhé bydlení, které by umožnilo nerušenou soustředěnou práci, kontakt se spolupracovníky a pobyt uprostřed přírody. Důležitým požadavkem také bylo rovněž zajistit obvyklý standard a minimalizovat činnosti související s provozem objektu. Naštěstí, územní plán obce umožňoval v dané lokalitě stavbu rekreačního objektu. Nevýhodou místa je absence veškerých inženýrských sítí, vyjma mobilní sítě.

DŘEVOSTAVBA - JAKO NEJLOGIČTĚJŠÍ ŘEŠENÍ

Výsledkem spolupráce klienta a projektanta je chata, která je řešena jako klasická dřevostavba v systému Two by Four. Izolaci stěny tvoří 24 cm vláknité izolace, okna jsou opatřeny trojskly.

Dispoziční řešení:
Jedná se o částečně podsklepenou chatu s obytným podkrovím. Střecha je sedlová se sklonem 40 0. Konstrukčně je řešena jako dvoutraktový skelet s nosným obvodovým pláštěm a s nosnými sloupky v ose objektu.
Dispozičně je chata členěna na část denní v přízemí a klidovou v podkroví. Vstup do chaty je z krytého zápraží. Půdorys přízemí je velmi jednoduchý a je v podstatě tvořen jedním prostorem, který je dělen pouze funkčně nikoliv příčkami na část obytnou s krbovými kamny, část jídelní a část kuchyňskou. Na kuchyň navazuje koupelna s WC. Pod schody do podkroví je šatna. Velké okenní otvory propojují interiér s krytým ochozem kolem chaty. Kryté zápraží umožňuje být venku i za špatného počasí a také není třeba odstraňovat v zimě sníh.
Po schodišti je přístupné podkroví, kde se nalézá ložnice, která je větrána a osvětlena střešními okny a okny ve štítech.

Architektonické řešení dřevostavby:
Z architektonických důvodů je použita poměrně úzká škála materiálů a barev. Veškeré výplně otvorů, (okna, dveře včetně zárubní) jsou lepených europrofilů. Venkovní obklad je z palubek na pero a drážku. Krytina střechy je z Cembritu.
Snahou projektanta bylo, i na malém půdorysném rozměru vytvořit vzdušný a prosvětlený interiér. K pocitu velkého prostoru přispívají velké okenní otvory, Tvar a výraz chaty je zcela konvenční a konstrukčně i dispozičně funkční. Objekt má působit zcela nenápadně a nenásilně zapadnou do krásného přírodního okolí. Zásadním cílem bylo umožnit obyvatelům chaty být uvnitř a současně permanentně vnímat hru okolní krajiny. Tomu byly podřízeny veškeré detaily.

Energie:
Zdrojem el.energie jsou solární panely umístěné na střeše orientované na jih. Zdrojem pro plynový vařič a ohřívač TUV je PB láhev. Nezbytnou součástí každé chaty je také krb nebo krbová kamna. V našem případě byla zvolena krbová kamna.

Technická specifikace:

  • Sluneční kolektory: typ, plocha, výkon ………….CEEG, 2 x 0,8 m2, 2 x 240 Wp
  • Baterie: počet, typ, kapacita ………………....….5 x 100 Ah, gelové baterie, 12 V
  • Světelné zdroje: osvětlení je zajištěno LED zdroji ………………….1-4 W 230 V
  • El. zářič v koupelně: typ, výkon …… ………………………………….…….300 W
  • PB láhev - objem 2 x10kg (1x sporák,1x ohřev TUV)
  • Ohřívač TUV - typ, výkon. Objem 16 l,
  • Boiler 120 l - topeni 300W

Elektřina z panelů přednostně dobíjí baterie, po naplnění jejich kapacity se proud přepojí do boileru, po vyhřátí vody na 60 stupňů se dále přepojí do přímotopu v koupelně. V zimním období lze boiler vyřadit, po nabití baterií tedy začne topit radiátor. Z baterií je vyvedeno 12V do čerpadla vody s Darlingem a plynového zásobníkového ohřívače. Zbytek stavby je napájen přes měnič 230V/ 1400W.

ZKUŠENOSTI Z CELOROČNÍHO PROVOZU DŘEVOSTAVBY

Ukázalo se, že koncepce obstála ve všech ročních obdobích roku 2011, včetně krutých mrazů - 20 0C a sněhové vichřice. Po celý rok nebylo nutné z vodovodního systému vypouštět vodu. Při nepravidelných návštěvách v zimě byl výhodou rychlý náběh teploty v interiéru při zatopení v krbových kamnech. V letních měsících byl velmi oceňován krytý ochoz (zápraží), které vytvářelo příjemný stín v parných dnech. Ukazuje se, že dřevostavba dokonale vyhovuje nejrůznějším požadavkům.

Další informace - ing.Vojta mobil: 602 735 624

dřevostavba     poháněná sluncem

dřevostavby     dřevodomek

dřevostavba     dřevosdtavba

Na fotografii níže je velín, resp. pohled do srdce energetického zázemí dřevostavby. Náš vědecko-výzkumný pracovník při odborném výkladu, není zasažen proudem elektrickým, jak by se mohlo nezasvěcenému zdát, pouze se v nevhodný okamžik pohnul. Tímto se omlouváme ctěnému zájemci o nejnovější technologie za drobné nedopatření.

velín dřevodomku

F. VOJTA byla vždy na čele technologických inovací. Vědeckovýzkumný tým i bez komických proklamací EU byrokratů o vzdělanostní společnosti, směle postupoval vpřed za všech okolností.

vědecký výzkum

Využijte velmi výhodnou hypotéku !!!!
DED 2024 Design and Programming by - IvoWeb