Dům vejce

Dům určen pro excentrické klienty

Proč nežít jinak.


Dřevodomy mohou mít nejrůznější tvar.

Při návrhu dřevodomů je vždy nutno uvažovat s tzv. prostorovou tuhostí konstrukce. Ztužení domů se dosahuje vložením ztužujících stěn. U klasických zděných staveb rodinných domů je otázka prostorové tuhosti zanedbatelná. Na druhé straně ovšem dřevostavby podstatně lépe odolávají tahovému namáhání a proto jsou velmi vhodné např. do oblastí s vysokým výskytem zemětřesení. Využití schopnosti přenášet tahová napětí umožňuje vytvářet prakticky jakýkoliv tvar konstrukce.

Geneze vejce.

Níže uvedený text vznikl v době vypjatých diskuzí o protiraketovém radaru na území ČR, kdy racionální debata se zvrhla, jak jinak, do politického kabaretu. Abychom poněkud odlehčili vypjatou atmosféru, vymysleli jsme si fiktivní obydlí pro americký personál radaru, jehož tvar kopíroval tvar pláště radaru. Je zajímavé, že naše původně fiktivní a komická konstrukce zaujala několik potenciálních klientů. Problém kupodivu není v technické složitosti konstrukce, ale s nalezením vhodného pozemku, kde by bylo vejce akceptováno stavebním úřadem. Jeden z klientů dokonce navrhoval využít myšlenku vejce jako hausbót, plovoucí po Vltavě. Je zajímavé, že tento doplňující a vysvětlující text je psán v době zdražení vajec, v důsledku požadavku EU na zvětšení slepičích klecí. Cenu našeho vejce ovšem žádná směrnice EU neovlivní.

Dispoziční řešení

Dům je dispozičně řešen jako jeden prostor, který není členěn příčkami, ale pouze provozní náplní jednotlivých částí. Jediný oddělený prostor je sociální zařízení, kde je umístěno umývadlo, sprcha a WC. Obytná část obsahuje kuchyňskou linku, jídelní část a prosklenou stěnou je propojena s terasou. Po šikmé rampě je přístupná ložnice, která je umístěna na zvýšeném podiu. Z ložnice tak bude zajištěn nerušený pohled prosklenou stěnou do kraje. Vstup do domu je výtahem, který je řešen jako židle, která se pohybuje po svislém vodícím sloupu.

Architektonické řešení

Z architektonických důvodů je použita poměrně úzká škála materiálů a barev. Povrch je z bílého laminátu, zábradlí z proutí. Výtah v červené barvě je ozdoben samorosty z kořenů místních dřevin. Inspiračním zdrojem bylo slepičí vejce a prostá, proutěná ošatka. Nosné pilíře (muří nohy) a typ výtahu reflektuje magické prostředí ruských pohádek.
Stavba je uvažována v oblasti Brd, v blízkosti radarové základny u obce Trokavec. Autoři tak svým návrhem, chtějí nenásilnou formou přivyknout místí obyvatelstvo na nový výraz architektury, která bude v daném prostoru pravděpodobně realizována.
Architektura vychází z archetypu, který lidstvo provází od nepaměti a dům je možno situovat v jakékoliv krajině. Ať již v prostředí lesa, pouště, vytěženého lomu, nebo v zátopové oblasti či na bývalé deponii. Je to architektura, která nevyrostla z kultury generované místním obyvatelstvem a jeho folklorem, ale z moudrosti slepičího organismu, který vytvořil geniální, nadčasový, zcela funkční a kosmopolitní tvar, který bude (doufejme) nadšeně přijímán i místními stavebními úřady.

Konstrukční řešení

Dům je řešen jako elipsoid. Nosnou kostru tvoří dřevěná žebra. Plášť je tepelně izolován vláknitou izolací. Výtahová židle červené barvy je vyhřívána.

   


Využijte velmi výhodnou hypotéku !!!!
DED 2024 Design and Programming by - IvoWeb