Výměnek

Dřevodům v proluce
Forma zaopatření na stáří.

Vzhledem k velkému zájmu klientely o provozně nenáročný způsob bydlení v malém domku, uvádíme níže uvedený text ještě před dokončením stavby.    

    

    

Klient v našem případě, předal svůj dům i s pozemkem svým dětem a na zahradě si nechal postavit výměnek.

Objekt je rozdělen do tří částí. Severozápadní část tvoří velká zastřešená terasa, před deštěm chráněná, avšak se zahradou zcela propojená. Tato část bude sloužit především ke společenským rodinným aktivitám. Střední část je vyhrazena účelům relaxace. Obsahuje saunu, odpočívárnu a koupelnu. Jihovýchodní část je tvořena v podstatě garsoniérou. Všechny části stavby jsou velkými okenními otvory na celou výšku místnosti otevřeny do parkově upravené zahrady s bazénem.

Výměnek je vytápěn plynovým kotlíkem ve sklepě. Čas věnovaný provozu domu je minimální. Otázka vytápění je u vysoce tepelně izolovaného malého dřevodomu pouze věcí nastavení termostatu. Naprosto se nejedná o zbytečný luxus. Náklady na vytápění malého, vysoce tepelně izolovaného dřevodomu jsou totiž minimální. V obytné místnosti jsou ještě umístěna krbová kamna, dotvářející příjemnou atmosféru v zimě.

A tak si majitel užívá důchodového věku v létě u bazénu nebo na kole v okolí a v zimě v sauně a odpočívárně nebo na běžkách. Večerní pohled přes trojskly zasklenou stěnu na zasněženou zahradu a s lahví dobrého vína je příjemným zážitkem v každém věku.

    

Výměnek znovu zavedl s účinností od 1. ledna 2014 nový občanský zákoník, který úpravu výměnku obsahuje v § 2707 až 2715.

Smlouvou o výměnku si vlastník nemovité věci vymiňuje v souvislosti s jejím převodem pro sebe nebo třetí osobu požitky, úkony nebo práva sloužící k opatření na dobu života nebo na dobu určitou a nabyvatel nemovité věci se zavazuje zaopatření poskytnout. Tolik tedy z pohledu zákona.

Výměnek se opět vrací jako velmi dobré řešení z doby, kdy neexistovaly domovy důchodců a kdy vztahy mezi dětmi a rodiči přirozeně fungovaly. Rodiče tak nežili v odcizeném neosobním prostředí, ale byli součástí fungující rodiny, a přesto obě generace měly svoje soukromí. Rodina byla základem státu a utopie multikulturalismu nebo gender, byla neznámým pojmem. Snad se doba opět vrátí k normálu. Doufejme.
Využijte velmi výhodnou hypotéku !!!!

DED 2024 Design and Programming by - IvoWeb