Chaty

Stejný standard jako v bytě po celý rok.


Chaty a chataření je v ČR fenoménem, který nemá ve světě s výjimkou Skandinávie obdoby. Každý pátý dům v republice slouží jako rekreační objekt. 39% ekonomicky aktivních Čechů tráví nejdelší část své dovolené na chatě nebo chalupě.

Historie chatařství je spojena s   prvorepublikovým trampingem. V době tzv. normalizace se chaty stávaly vnitřním exilem z šedi a nudy tzv. reálného socialismu a chataření se stávalo substitucí přirozených lidských aktivit a zakázaného podnikání. Po roce 1989 se zdálo, že zájem o chataření bude slábnout. Lidem se otevřely nové možnosti. Každý může svobodně cestovat, podnikat a vyvíjet nejrůznější aktivity. Avšak v poslední době zájem o chaty kupodivu opět razantně stoupá.

Mnoho lidí totiž zjistilo, že chaty nemusí být pouze sekundárním rekreačním bydlením, ale plnohodnotným způsobem bydlení uprostřed přírody. Nejedná se již pouze o důchodce, kteří nemusí dojíždět do zaměstnání. Velmi často jde o lidi, kteří mají svobodné povolání nebo o zájemce, kteří nechtějí bydlet ve městě a také ne v nově budovaných satelitních aglomeracích rodinných domků, kde ceny pozemků často vysoce převyšují kvalitu poskytovaného způsobu bydlení. Rozšíření mobilních sítí a internetu také umožňuje mnoha lidem pracovat doma a chata je ideálním řešením.

Tento nový boom jsme zaznamenali i my. Přichází stále více klientů, kteří koupí starou chatu, která se většinou zbourá a na stávajících základech se provede betonová deska. Postaví se nová chata ( dřevodům ) s nejvyššími možnými parametry tepelné izolace. Výhodou je již vzrostlá zeleň, vybudované komunikace, napojení el., resp. vody. Kanalizace se řeší obvykle vyvážecí jímkou nebo čističkou odpadních vod.

Nepominutelnou výhodou je také to, že stavební úřady stavbu chaty stále vnímají jako rekreační objekt a stavebník tak není obtěžován různými, absurdními regulativy, obvyklými v satelitních aglomeracích. Byrokratická hydra naštěstí ještě neobjevila tento prostor svobodných občanů a tak ve skrytu vzniká příjemné, přirozené bydlení, s nejvyšším standardem za rozumné peníze. Ve stínu borovice je tak možno při práci na PC rozmlouvat s kocourem, veverkou či strakapoudem.

Pevně věříme, že chaty a chataření, které přečkalo nejrůznější komplikovaná období, vydrží v budoucnosti dále v roli trvalého bydlení.

Více se o naší chatě dozvíte v el. verzi časopisu Chatař a chalupář v článku : " Vznášet se nad údolím " na stránkách 4 - 8.
článek ZDE ...

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  


Využijte velmi výhodnou hypotéku !!!!
DED 2024 Design and Programming by - IvoWeb