ZAHRADNÍ DOMEK - řešení na stáří.

rekonstrukce

rekonstrukce     rekonstrukce

Klient, v našem případě paní 92 let, předala svůj dům i s pozemkem svým dětem a na zahradě si nechala postavit zahradní domek (výměnek).

     Jedná se o nepodsklepenou stavbu, obdélníkového půdorysu p rozměrech 4,4 x 7,8 m se zatepleným podkrovím. Střecha je sedlová se sklonem 47st. Konstrukčně je řešena jako podélný jednotraktový skelet s nosným obvodovým pláštěm.

     Vstup do domku je z jihovýchodní strany přes zádveří, které má současně funkci šatny. Půdorys přízemí je velmi jednoduchý a je v podstatě tvořen jedním prostorem, který je dělen pouze funkčně nikoliv příčkami, na část obytnou, část jídelní a část kuchyňskou. Na kuchyň navazuje koupelna s WC, která je dimenzována pro osobu s omezenou pohyblivostí. V koupelně je WC s madly a také sedací vana s dvířky. Velké okenní otvory propojují interiér s terasou kolem objektu. Obytná část přízemí je otevřena až do konstrukce krovu. Vzniká tak vzdušný světlý prostor.

     Po točitém schodišti je přístupné podkroví, kde se nalézá prostor pro příležitostné spaní vnoučat.

Výměnek znovu zavedl s účinností od 1. ledna 2014 nový občanský zákoník, který úpravu výměnku obsahuje v § 2707 až 2715.

     Smlouvou o výměnku si vlastník nemovité věci vymiňuje v souvislosti s jejím převodem pro sebe nebo třetí osobu požitky, úkony nebo práva sloužící k opatření na dobu života nebo na dobu určitou a nabyvatel nemovité věci se zavazuje zaopatření poskytnout. Tolik tedy z pohledu zákona.

     Výměnek se opět vrací jako velmi dobré řešení z doby, kdy neexistovaly domovy důchodců a kdy vztahy mezi dětmi a rodiči přirozeně fungovaly. Rodiče tak nežili v odcizeném neosobním prostředí, ale byli součástí fungující rodiny, a přesto obě generace měly svoje soukromí. Rodina byla základem státu a utopie multikulturalismu nebo gender, byla neznámým pojmem. Snad se doba opět vrátí k normálu. Doufejme.Využijte velmi výhodnou hypotéku !!!!
DED 2024 Design and Programming by - IvoWeb